Po pripovedovanjih starejših lovskih tovarišev je bila LD Tabor-Erzelj ustanovljena leta 1946, naša sosednja LD Školj-Brje pa leta 1947.
Obe lovski družini sta bili leta 1956 pod takratno Jugoslavijo oškodovani in užaljeni z odvzemom večjega dela lovišča.
Z novim lovskih zakonom leta 2004, pod našo novo državo Slovenijo sta bili obe družini -LD Tabor-Erzelj in LD Školj-Brje leta 2008 zaradi neposlušnosti nekaterih naših državnih uslužbencev pod prisilo in po nepotrebnem združeni v sedanjo LD Brje-Erzelj.
Z izbrisom obeh LD leta 2008 ter prisilni združitvi v sedanjo LD Brje-Erzelj sta bili obe lovski družini v obstoju lovstva resno oškodovani in užaljeni.
Članstvo v sedanji LD Brje-Erzelj šteje skupno 75 članov, skupina LD Tabor-Erzelj šteje 39 članov, skupina LD Školj-Brje pa 36 članov.
Sedanja združena LD Brje-Erzelj zajema 3.800 ha lovne površine.
Z našo sedanjo LD Brje-Erzelj mejijo naslednje LD: na S strani vzdolž ob reki Vipavi, LD Vipava, LD Hubelj, LD Čaven , na J strani od Podrage , Goč, po dolini potoka Branice, LD Vrhe , LD Štanjel , LD Tabor Dornberk-Branik, na V strani pa LD Vojkovo-Podnanos.
V našem lovišču je trenutno najbolj zastopana lovna parkljasta divjad srnjad, divji prašič. Zadnja leta se intenzivno širi jelenjad, s katero bodo nastajali tudi veliki problemi glede škode na obdelanih kmetijskih površinah. Tega problema se moramo resno zavedati lovci in Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. V naše lovišče se zadnja leta resno širi tudi medved in šakal . Od male lovne divjadi je opaziti še poljskega zajca , raco mlakarico , fazana skoraj ni več. Število lisic in jazbeca strmo narašča.
Največji problem sedanjega časa je intenzivno zaraščanje naših Primorskih lovišč od leta 1990 dalje. Kam to pelje se ne vpraša nihče? Kmetijsko ministrstvo ne daje svojih rezultatov.
Najbolj pomembno je, da kar smo od naših prednikov – ustanoviteljev LD-jev prevzeli, ohranimo vsaj v takem stanju, da bomo lahko predali našim mladim rodovom, ki prihajajo v naše lovske vrste.
Bodimo ponosni in hvaležni na naše gore, reke, gozdove in polja ter naše bogato morje, da lahko uživamo sadove naše zlate matere narave.